Co pracodawca powinien wiedzieć o środkach ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej

O środkach ochrony indywidualnej każdy pewnie słyszał. Są to części ubioru, które mają nas chronić przed zagrożeniami. Czy są one dobierane w odpowiedni sposób? Większość pracodawców uważa, że zastosowanie w zakładzie obowiązku stosowania konkretnych środków ochrony indywidualnej rozwiązuje problem występującego zagrożenia. Czy jest to najlepsze rozwiązywanie problemu? Otóż nie. Istnieje uregulowana prawnie hierarchia, która mówi nam, w jakiej kolejności powinniśmy postępować, żeby przeciwstawić się występującemu zagrożeniu i zwiększyć tym bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Jak można zauważyć na hierarchii poniżej wdrożenie sposobu jakim jest wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej jest na samym spodzie hierarchii, co znaczy, że w pierwszej kolejności trzeba zastosować rozwiązania od 1-7, idąc dokładnie w takiej kolejności. Gdy spełnienie tych rozwiązań nie jest możliwe, dopiero możemy wprowadzić konieczność stosowania ochrony indywidualnej.

Czy wiemy w przypadku jakich zagrożeń należy stosować środki ochrony indywidualnej? Oczywiście, że tak. Informacje odnośnie zagrożeń, w stosunku do których należy stosować środki ochrony indywidualnej opisane są w załączniku 2. do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów BHP, które zostały zmienione, znowelizowane w 2021r. Informacje te zostały przedstawione w trzech tabelach, gdzie pierwsza z nich wskazuje zagrożenia, przy których wymagane jest stosowanie środków ochrony indywidualnej, druga obrazuje rodzaje prac oraz sektory gospodarki, w których może być wymagane stosowanie środków ochrony indywidualnej i trzecia, która uwzględnia rodzaje środków ochrony indywidualnej.

Środki ochrony indywidualnej dobierane są na podstawie zidentyfikowanych zagrożeń i muszą być do nich adekwatne. Przy ich doborze uwzględnia się również warunki pracy, wymogi ergonomii i możliwość ich dostosowania do warunków fizycznych pracowników. Jeśli ma być stosowanych ich więcej jednocześnie to muszą być również dopasowane względem siebie. Środki te muszą być wykonane z materiałów bezpiecznych dla człowieka, muszą być lekkie, wytrzymałe, posiadać odpowiednią wentylację i muszę być przede wszystkim skuteczne. Jeśli intensywność ich użytkowania wpływa na zmianę ich właściwości takie środki powinny być oznaczone datą produkcji i datą upływu okresu trwałości Wybierając środki ochrony indywidualnej należy pamiętać, że ich zadaniem jest zwiększanie poziomu bezpieczeństwa, nie natomiast potęgować zagrożenia. Ważną kwestią jest to, że zastosowanie i dobór tego rodzaju środków ochrony jak i innych powinno być poprzedzone sporządzeniem oceny ryzyka zawodowego dla danego stanowiska. Należy pamiętać, że tak jak mówi nazwa środki te są do użytku osobistego, czyli każdy pracownik powinien posiadać swoje indywidualne środki ochronne. Aby możliwe było wykorzystanie tych środków przez więcej niż jedną osobę musza być one odpowiednio zdezynfekowane. Przed przekazaniem ich do użytku przez pracownika pracodawca ma obowiązek przeszkolić pracowników w zakresie ich prawidłowego stosowania jak również udostępniać do stałego dostępu instrukcje odnośnie ich stosowania. Pracodawcy obowiązkiem jest zapewnienie odpowiednich do występujących zagrożeń środków ochrony indywidualnej, natomiast obowiązkiem pracownika jest ich stosowanie zgodnie z przeznaczeniem. Pracownik, który nie został zaopatrzony w odpowiednie środki ochrony indywidualnej, które minimalizują zagrożenie może powstrzymać się od wykonywania pracy z powodu na występujące zagrożenie.

Każdy dostarczany środek ochrony indywidualnej przez jego producenta lub jego przedstawiciela musi być dostarczony wraz z instrukcją. Informacje, jakie powinna zawierać taka instrukcja obrazuje tabela poniżej.

1. Dane producenta lub przedstawiciela Jego nazwa i adres
2. Sposób postępowania z środkiem ochrony indywidualnej Sposób użycia, czyszczenia i dezynfekcji, konserwacji, obsługi, przechowywania.
3. Zalecenia producenta ·       odpowiednie środki czyszczące, konserwujące i dezynfekujące

·       sposób działania śoi

·       poziom ochrony/klasa ochrony

·       dodatkowe wyposażenie śoi i części zamienne,

·       klasa ochrony dla różnych poziomów zagrożeń

·       ograniczenia używania śoi

·       rodzaj opakowania śoi do transportu

4. Data ważności i okres trwałości Środka ochrony indywidualnej lub części składowych
5. Wyjaśnienie oznaczeń śoi
6. Nazwa, adres i nr identyfikacyjny jednostki notyfikowanej Jednostka uczestnicząca w ocenie zgodności śoi, czyli proces wykazania, że dany produkt lub proces, w którym został wytworzony jest zgodny z wymaganiami szczegółowymi i zasadniczymi uwzględnionymi w odpowiednich przepisach. Tego rodzaju ocena jest obowiązkowa zanim wprowadzony zostanie produkt do obrotu. Ocena ta jest sporządzana dla produktów, które mogą stworzyć zagrożenie / służą ochronie lub ratowaniu życia, zdrowia lub środowiska.

Podstawa prawna

  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy – tekst jednolity Dz. U. 2003 nr 169 poz. 1650 z późn. zm.:
  • U. 2007 nr 49 poz. 330
  • U. 2008 nr 108 poz. 690
  • D z.U. 2011 nr 173 poz. 1034
  • U. 2021 poz. 2088

Oferta

H&S Solutions

  • ul. Zachodnia 20
  • lokal nr 2
  • 53-644 Wrocław

Dane kontaktowe

  • bhp@hssolutions.com.pl

+48 691-806-649